Sosyal Pazarlama Nedir?

Sosyal pazarlama daha çok, tüketicinin gözünden bakabilmeyi sağlar. Böylece, müşterilerin davranış biçimleri kolay tespit edilir.

Sosyal Pazarlama Nedir?

Sosyal pazarlama, bir ürün ya da hizmeti sunarken topluma faydalı olacak şekilde kitlelerin davranışlarını etkilemektir. Ürün ya da hizmetler hakkında tüketicilerin tutumunu olumlu yönde değiştirmek inancını arttırmak adına yapılan bir pazarlama stratejisidir. Bu stratejide öne çıkan kitlesel satışı, ön plana alan ve doğrudan pazarlama yapabilmeyi hedefleyen, reklam ve halkla ilişkileri besleyen bir süreç yürütülmesidir. Bu tür çalışmalar bir, ürün ya da hizmeti sunarken topluma faydalı olacak şekilde kitlelerin davranışlarını etkilemektir.

Sosyal Pazarlama Nedir?

Sosyal pazarlama daha çok tüketicinin gözünden bakabilmeyi sağlamaktadır. Tüketicilerin, ürün ya da hizmetler ile ilgili yaşadığı sorunlara çözüm getirerek, çok daha iyi bir noktaya taşıyabilmek için; tercih edilen sosyal pazarlama yöntemi, toplumun fayda sağlayabileceği uygulamaları ortaya koymaktadır.

Örnek verilecek olursa cam şişe sularının, topluma daha çok pompalanması; plastik şişe sularının yavaş yavaş tüketim alışkanlıklarından uzaklaştırılması sosyal pazarlamadır. Bunun, en önemli sebebi plastiklerin dünya üzerinde yok olabilmesi en zor materyallerden biri olmasıdır.

Cam ürünlerin ise geri dönüşüme giderek sağlıklı olmasından kaynaklanarak; kullanımının artmasının istenmesi gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak ülküsünden geldiği anlatılmalıdır. Toplumu yönlendiren bilgi paylaşımları gelecek dönemde oluşan kitle pazarlamanın gücünü belirler. Sosyal medya ve e-bülten yayıncılığını ile bilinçli ve etkin olmak gereklidir. Facebook, twitter veya linkedin gibi hesaplarınızı en verimli şekilde kullanın. E-Bülten yayıncılığı ile ilgili kişilerin, posta kutularına ulaşarak haberdar edin.

Emoji ile tepki verin!

like
2
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0