Sosyal Pazarlama Nedir?

Sosyal pazarlama, tüketicinin pazara bakış açısını sağlar. Böylece müşteri davranışları kolayca tespit edilir.

Haziran 2, 2022 - 18:11
Mart 24, 2023 - 09:59
 0  117
Sosyal Pazarlama Nedir?

Sosyal pazarlama, bir ürün ya da hizmeti sunarken topluma faydalı olacak şekilde kitlelerin davranışlarını etkilemektir. Ürün ya da hizmetler hakkında tüketicilerin tutumunu olumlu yönde değiştirmek ve inancını arttırmak adına yapılan bir pazarlama stratejisidir. Bu stratejide öne çıkan kitlesel satışı ön plana alan ve doğrudan pazarlama yapabilmeyi hedefleyen reklam ve halkla ilişkileri besleyen bir süreç yürütülmesidir. Bu tür çalışmalar bir ürün ya da hizmeti sunarken topluma faydalı olacak şekilde kitlelerin davranışlarını etkilemektir.

Sosyal Pazarlama Nedir?

Sosyal pazarlama daha çok tüketicinin gözünden bakabilmeyi sağlamaktadır. Tüketicilerin ürün ya da hizmetler ile ilgili yaşadığı sorunlara çözüm getirerek çok daha iyi bir noktaya taşıyabilmek için; tercih edilen sosyal pazarlama yöntemi toplumun fayda sağlayabileceği uygulamaları ortaya koymaktadır. 

Örnek verilecek olursa cam şişe sularının topluma daha çok pompalanması; plastik şişe sularının yavaş yavaş tüketim alışkanlıklarından uzaklaştırılması sosyal pazarlamadır. Bunun en önemli sebebi plastiklerin dünya üzerinde yok olabilmesi en zor materyallerden biri olmasıdır.

Cam ürünlerin ise geri dönüşüme giderek sağlıklı olmasından kaynaklanarak; kullanımının artmasının istenmesi gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak ülküsünden geldiği anlatılmalıdır. Toplumu yönlendiren bilgi paylaşımı gelecek dönemde oluşan kitle pazarlamanın gücünü belirler. Sosyal medya ve e-bülten yayıncılığını ile bilinçli ve etkin olmak gereklidir. Facebook, twitter veya linkedin gibi hesapları en verimli şekilde kullanın. E-Bülten yayıncılığı ile ilgili kişilerin posta kutularına ulaşarak haberdar edin.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Haber Gündemi Sektöre uygun haber veya makale bir işletme için son derece önemlidir. Bu nedenle firmalara ve sektörlere yönelik bilgilendirme içeriklerine daha fazla yer veriyoruz. Sektörü bilgilendirecek önemli haberleriniz varsa yazın.