Advertorial Reklam Nedir?

Advertorial reklam, haber formatında hazırlanan tanıtım yazılarıyla birlikte daha fazla kullanılıyor.

Advertorial Reklam Nedir?

Advertorial reklam nedir? Son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmeler ile birlikte, haber formatındaki tanıtım reklamları daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Bu, advertorial reklam türünün kullanımı yeni değildir. Kelime ilk 1946’da kullanılmıştır. Uzun yıllar yazılı veya görsel basında advertorial reklamlar olarak yer almaktadır. Ülkemizde, SEO çalışmalarında tanıtım yazısı olarak birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Advertorial Reklam Nedir?

Advertorial reklamlar dergi, gazete veya web sitelerinde yayınlanan, editoryal dille yazılmış reklamlara denir. Bu reklam içerikleri, bir firmanın ürün veya hizmetleri açısından hedef kitleyi bilgilendirmek için yapılır. Bu yüzden, Advertorial kelimesi İngilizce ‘advertisement’ ve ‘editorial’ kelimelerinin birleştirilmiş halinden oluşmuştur. Sadece yazı kullanılabileceği gibi video, fotoğraf ya da tüm bunların birleşiminden de oluşabilir.

Türkiye'de bu tür reklamlar, aslında basın bülteni özelliklerini biraz da geleneksel reklamın özelliklerini taşımaktadır. Bu reklamların işlevini, tam olarak anlayabilmek için basın bülteni veya geleneksel reklamlarla karşılaştırma yapmak açıklayıcı olacaktır. İster basın bülteni olsun, ister geleneksel reklam olsun, advertorial reklamlar da, her pazarlama çalışmasında olduğu gibi; hedef kitle gözetilerek ve yayınlanacağı platform gözetilerek hazırlanır.

İçerikler, bilgi ile okuyucuyu kendisine çeker.

Okuyucu, işine yarayacak ve yaşamında kullanabileceği bir bilgiye erişebileceğine inanır. Böylece, önüne çıkan metinle meşgul olmayı tercih eder. Öte yandan, reklamlar ise insanların olabildiğince uzak durmaya çalıştıkları şeylerdir. Kullanıcılar, çok kısa göz attıktan sonra reklam olduğu anlaşılan içeriklerden hızla uzaklaşırlar. Advertorial metinler, reklamların vermek istediği mesajı verir. Okuyucular gönüllü olarak, bu metinlerle meşgul olur ya da paylaşırlar. Bu tür reklamların, PR çalışmalarında kullanılmasının en önemli nedenlerinden biri budur.

Bugünün reklamları, yalnızca metinler ile sınırlı değildir.

Bir, radyo programında veya video içeriğinde, pekala Advertorial reklam kampanyası yapılabilir. Önemli olan içeriğin, gerçek bir içerikten farksız olması; içerik olarak kullanıcıya değer katması açısından içeriğin; belli bir bölümünde mutlaka konuyla ilişkin olarak reklam bölümüne geçiş yapmasıdır. Sonuç olarak, sektörel yayın açısından haberler, ülke ekonomisinde hizmet verdiği sektöre, hedef kitleye ‘doğrudan’ katkı üretir. Sektörü büyüterek, reklam veren işletmelerin bilinirliğini artırır ve marka değerini yükseltir. Diğer yandan pazarlama ile satışını destekler.

Emoji ile tepki verin!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0